Nagytétényi Kastélymúzeum
Ablak a Világra - Utazási magazin
Nagytétényi Kastélymúzeum
Cím: Budapest XXII.kerület, Kastélypark u. 9.
Telefon: 1/207-0005
A magyar barokk építészet egyik nagyszerű alkotása a Száraz-Rudnyánszky kastély, vagy ahogy ismertté vált: a Nagytétényi Kastélymúzeum.
A kastély története az ókorba vezethető vissza.
Nagytétény, Campona néven, a Római Birodalom határait védő erődítményláncolat része volt, a kastély területén már ekkor építkeztek.
Az ún. Grassalkovich-típusú kastélyok sorát gazdagító főúri rezidencia kialakítása Rudnyánszky József nevéhez fűződik, aki 1778-ban fejezte be a kastély építtetését.
Ez az állapot adta a kastély mai rekonstrukciójának alapját.
A magyar késő-barokk építészet kiváló alkotásai közé tartozó nagytétényi Száraz-Rudnyánszky kastély a Grassalkovich-típusú kastélyok stílusjegyeit mutatja. A trapézidomba komponált, A betűt formázó épülettömb északra néző cour d`honneur-ös (díszudvaros) főhomlokzatát barokk programmal alakították ki. A korszak igényei szerinti, kissé színpadias, gazdag fény-árnyék hatásokat biztosító párkányok, pilaszterek, oszlopok és fülkék tagolják. Az igényes szobrászati dísz méltó koronája az épületnek: a kupolára emlékeztető tetőszerkezettel fedett középrizalit oromzatában a Száraz és Rudnyánszky család címere büszkélkedik.
A kastély állandó kiállítása: Bútorművészet a gótikától a biedermeierig.
A kiállítás egyedülálló módon végigkíséri az európai bútorművesség kézműves korszakát a XIV. századtól a XIX. századig.
A kiállítás az Iparművészeti Múzeum gyűjteményének legjelentősebb darabjait mutatja be. A hosszú gyűjtési idő folyamán a maga nemében egyedülálló bútorkollekció született.
A magyar és külföldi bútorok legjelentősebb része 1914-ig került a múzeumba, 1945 után elsősorban a XVIII-XIX. századi gyűjtemény gyarapodott.
A kastély 27 termében mintegy 300 bútor és bútoregyüttes látható.
Az elrendezés a kastély architektúrájához igazodva kronológiai sorrendben követi az európai bútorok történetét, enteriőrök helyett egyedi remekművekkel reprezentálva az egyes európai stíluskorszakokat, s ezáltal az iparművészet történetét.
A kiállítást egyéb berendezési tárgyak: korabeli cserépkályhák, falikárpitok, szőnyegek, csillárok, festmények teszik teljesebbé.
A kiállítás első részét magába foglaló földszinti dunai szárny őrizte meg a legtöbb középkori építészeti részletet: a szabálytalan alaprajzú, alacsony boltindítású szobasor önként kínálkozott a legkorábbi, a gótikus és reneszánsz bútoranyag bemutatására. Az anyag a középkori ácsmesterség keretei között kibontakozó európai bútorművességet képviseli.
Az időszaki kiállításokról és a rendezvényekről a kastély honlapján találhatók további információk (www.nagytetenyi.hu).
A kastélyban látható további kiállítások, rendezvények:
tavasszal: Korok - virágok
A kastélymúzeum immár hagyományosan - összekötve múltat s jelent - minden év májusában virágdíszben várja látogatóit.
Évszázadok lakókörnyezetét, zenéjét és virágdíszítési divatját ismerhetik meg azok, akik ezen a hétvégén végigjárják a kastély 28 termét, mely alkalommal neves virágkötők korabeli festményeken, iparművészeti alkotásokon felfedezhető virágdíszeket egyéni kreativitásuknak megfelelően rekonstruálnak, s helyeznek az adott korszakhoz illő környezetbe.
A kiállítást számos kísérő program egészíti ki: kézműves illetve kortárs iparművészeti vásár, előadások, hangversenyek minden korosztály számára.
ősszel: Ókori víg napok a Kentaur kertjében
Szeptember közepén minden évben a kastély parkja illatos, életteli római kertté változik.
Ennek apropóját adta egyrészt, hogy a kastélyparkból a 80-as években elvitt Kentaur szobrot sikerült visszaszerezni és visszaállítani, másrészt az a körülmény, hogy a szomszédságban található a római kori erődítmény, Campona. Óriás méretű ókori játékok, ókori mesterségek bemutatója, kézműves vásár, gyógy-és fűszernövény vásár, római étel és italkóstoló várja a látogatókat, továbbá előadások, melyek minden titkot felfednek a „Szerelmes Kentaur” természetéről s történetéről.
egész decemberben: Karácsony a kastélyban
Advent várakozással teli illatos és fűszeres hangulata a köztudatban egyre inkább összekapcsolódik a kastélymúzeummal, mely rendhagyó kiállításaival és programjaival sokak számára immár nélkülözhetetlenné vált a karácsonyi előkészületekhez.
A közönség, minden év decemberében megcsodálhatja a kastély termeiben elhelyezett majd harminc fenyőfát, melyet neves iparművészek a legmerészebb terveiket megvalósítva varázsolnak karácsonyfává, hogy aztán ezek a díszek az ünnep fényét emelve a következő évben, hagyományosan árverésre bocsátassanak.
December hétvégéin illetve a két ünnep között számos programmal járul hozzá a kastély a karácsonyi előkészületekhez. Méz, bor, illóolajok vására, koncertek, gyermekelőadások és iparművészeti vásár teszik teljessé a programot.
Kosztümös tárlatvezetés: Minden szombaton 11 órakor, előzetes bejelentkezéssel.
A történelmi korok divatját idéző, utcai ruhára felvehető, jelzésszerű jelmezeket a tárlatvezetésen résztvevő felnőttek és gyerekek viselik, akik le is fotózhatják magukat a jelmezben.
Tárlatvezetés egyéni látogatók részére minden vasárnap 11 órakor, csoportok részére előzetes bejelentkezés szükséges, legalább 1 héttel a kért időpont előtt.
Nézze meg a település további látnivalóit, nevezetességeit
Forrás: Kirándulástervező
Kapcsolódó cikkek
Gyógyturizmus Magyarországon
Az egri gyógyvízről
2010-re sikló visz a Gellérthegyre
Szállodafejlesztések Siófokon
Debreceni repülőtér
Debrecenről röviden
Hajdúszoboszló gyógyhelyi fejlesztése
Különleges hajóval a madárrezervátumba
A harkányi fürdő szomszédságában 4*-os Hotel nyílik
Étteremmel bővült a Mecsextrém Park
Megkezdődött a „Budapest fürdőváros” név újjáépítése
Gyógyfürdőkezelések III.: klimaterápia
Wellness ABC: masszázs
Wellness ABC: spa
Wellness ABC: mi az a wellness?
Reneszánsz Panoptikum
Megnyílt a szentgotthárdi fürdő
Húszéves lett a világ negyedik sakkmúzeuma
Nagykarácsony, Mikulásház
Challengeland: kaland az egész családnak
Karácsony a kastélyban: karácsonyi színek, formák, hangok, ízek, illatok
Gyulai Várfürdő:a Dél-alföld legmodernebb, európai színvonalú strand- és gyógyfürdője
Magyarország legjobb fürdői I.: Büki Gyógyfürdő
Magyarország legjobb fürdői II.: Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda
Magyarország legjobb fürdői III.: a Tiszaújvárosi strand
Magyarország legjobb fürdői: a Miskolctapolcai Barlang és Gyógyfürdő
Magyarország legjobb fürdői V.: a Római Strandfürdő
Magyarország legjobb fürdői VI.: Gyulai várfürdő
Recski Nemzeti Emlékpark
Szalma-Kincs-Tár: Nemzetközi Szalmagyűjtemény
Krisna-völgy
Tapolcai-tavasbarlang
Tihanyi Bencés Apátság
Nagytétényi Kastélymúzeum
Tojásművészeti Kiállítás
Majk Kamalduli Remeteség
Emlékpont - Fél Évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ
Szilveszter Itthon
Gyula városáról
Hajdúszoboszló városáról
Amit tudni érdemes Siófokról
Zalakarosról röviden
Győr látnivalói
Egerről röviden
Zalakarosi élményfürdő – a családok kedvence
Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő - Kehidakustány
Keszthely
Veszprém
Gyenesdiás
Visegrád
Csopak