Palm Residence Apart Hotel 3*
NapospartFt / fő-től (8 napra)
Nagy terasz, felszerelt konyha.
A bolgár tengerpart minden bizonnyal az idei év legnépszerűbb nyaralóhelye lesz. Az észeki részre buszos és egyéni utazásos nyaralásokat kínálunk, az ország déli részére - Burgasztól főleg délre - repülős utakat ajánlunk.
Ha repülővel szeretne nyaralni menni Bulgáriába, ezeket az utakat ajánljuk különösen.
Bulgária északi részére - a Várnai-régióba - főleg autóbusszal és egyéni utazással kínálunk nyaralásokat.
A buszos és az egyéni utazásos nyaralások közül is a legjobbakat próbáltuk ide összeválogatni.
A Burgaszi régió Bulgária déli, a török határ melletti nyaraló helyeinek átfogó neve. Burgaszban van a repülőtér, ezért a rövid transzfer idő miatt ezt a területet ajánljuk repülős családi és party nyaraláshoz.
Legfontosabb városok:
Bulgária - utazás a Fekete-tenger üdülőparadicsomaiba
Hosszan elnyúló homokos tengerpartok, több ezer éves látnivalók, gyógyító hatású termálvizek, finom ételek, alacsony árak és vendégszerető bolgár emberek várják a nyaralás alatt Bulgáriában. Folyamatosan épülnek az új, modern szállodák a tengerparton. Találunk csendesebb, kisebb településeket nagy szolgáltatásokkal, programokkal teli nyaraló központokat és luxusszolgáltatásokkal ellátott all inclusive üdülőközpontokat. Május végétől szeptember közepéig tart a szezon, kellemes meleg a levegő és tenger hőmérséklete.
Utazás Bulgária különböző nyaraló helyei, újra népszerűvé vált a magyar utazók között. Bulgária az utolsó évtizedben komoly fejlődésen ment keresztül az idegenforgalmi infrastruktúra terén, ezt bizonyítják kiépített strandjaik, gyönyörű szállodáik és a turistákat szeretettel fogadó vendéglátóhelyeik is.
Bulgária a Fekete-tenger partján fekszik, mely partszakaszból közel 400 kilométernyi tartozik Bulgária változatos dombos földjéhez, ez az adottság meghatározza a turisztikai kínálatot.
Bulgária utazás és nyaralás szempontból kedvez az olcsóbb utak iránt érdeklődőknek, hisz a hasonló adottságú, felkapottabb turistaparadicsomokhoz képest jóval alacsonyabb áron kapcsolódhatunk ki ebben az országban. Nem ez az egyetlen jó ok, hogy Bulgáriát úti célunknak tűzzük ki, hiszen ha kultúrára éhezünk, találhatunk itt bizánci és római romokat, templomokat, mecseteket vagy akár középkori kolostorokat is.
Ha strandolni van kedvünk, akkor egy percig sem legyen kétségünk. Festői szépségű, főként homokos partú helyekre bukkanhatunk északon a nagy turistaövezeteknél is (Aranyhomok, Napospart), délen pedig a Primorszkótól nem messze fekvő sziklás partszakasz varázsol el. Ezen kívül jó ha tudjuk, hogy szinte majdnem mindegyik település rendelkezik kisebb-nagyobb stranddal. Általában a sekély vizű homokos strandok a jellemzőek, így gyermekes családoknak a bolgár tengerpart ideális választás
Bulgária nemzeti valutája a leva, mellyel az itteni boltokban, piacokon fizethetünk a szebbnél-szebb árukért. A nyitva tartás miatt pedig ne fájjon a fejünk, hiszen a turisták által látogatott övezetekben még hétvégén is nyitva állnak az üzletek kapui. Az éjszakába nyúló hangos, színekkel és fénnyel teli bazársorokról már nem is beszélve, ahonnan még mindig elmenekülhetünk egy csendesebb utcában található kávézóba vagy étterembe.
Szófia az ország fővárosa, itt a II.világháború pusztítása komoly nyomokat hagyott. Az újjáépítés miatt kettős képet a város. A belvárosban patinás éttemeket, kávéházakat találunk, mely kellemes kikapcsolódást nyújtva a tehetősebb helyieknek és a turistáknak. A külső kerületek panelvilága nem túl vonzó turisztikai szempotból. A belvárosban szerencsére tartogat látnivalókat, érdemes megtekinteni a Szvete Nedelja dómot, a Nemzeti Történelmi Múzeumot és a Szent Péter templomot . A belváros másik található az Alexander Nevski templom, és a volt pártház, amely manapság szórakozóhelyeirol híres. Szófiától közeláben mindössze 10 kilométerre fekszik a Vitosa hegység, amely télen kedvelt síterep, nyáron pedig a túrázók célpontja. Inkább hétköznapon keressük fel, hétvégén ugyanis megrohamozzák a friss levegőre vágyó szófiaiak.
A tengerpart két nagyvárosa Várna és Burgasz Bulgária harmadik és negyedik legnagyobb települése. A városok képét leginkább a 20-ik századi építészet formálta, s ez kiválóan illik a délies hangulathoz, melybe leggyorsabban egy kávéházi látogatással csöppenhetünk.
A turisták által legkeresettebb városok Szozopol és Nessebar(Neszebár). Szozopolt hangulatos kis házai teszik vonzóvá, míg Neszebárt a bizánci stílusban épült templomaik valamint a tény, hogy óvárosa már az UNESCO a Világörökség részévé tette.
Ha a természet csodáiban szeretnénk inkább gyönyörködni, mindenképp látogassunk el azokhoz a vörösesbarna,
Bulgária ezer éves múltra visszatekintő kulturális örökséggel rendelkezik. Az országban több mint harminc történelmi-kulturális rezervátum és több tízezer kulturális emlékmű tekinthető meg, így az utazás Bulgária kedvelt nyaralóhelyire a történelmi emlékek felkeresésével is gazdaggá tehető.
Bulgáriai nyaralás foglalásához forduljon a Start Utazáshoz. Az utazási iroda elérhetőségeit megtalálja az oldal tetején.Hasznos információk Bulgáriába utazóknak:
Bulgária még mindig olcsónak számít, a hazai árakhoz képest. Tájékoztató jellegű árak levában (2016-ban):
- 2 fogásos vacsora egy átlagos étteremben 12-15;
- korsó sör 1,5-2
- 2 dl üdítő 0,8-1
- fagylalt 0,6- 1,5
- presszó kávé 0,5-0,8
- 1,5 literes ásványvíz 0,8-1,2
- 1 liter tej 1
- 1 kg kenyér 0,8-1
Pénznem: bolgár leva (BGN), árfolyam (2016-ban) 1 EURO = kb.1,96 BGN. Azaz a legkönnyebb úgy számolnunk fejben, hogy két levát kapunk egy Euróért, ez durván 160 Forintnak felel meg.
Étkezés, mit ne hagyjunk ki semmiképpen, ha Bulgáriában nyaralunk:
- Tarator leves: frissítő, hideg, kefires-kaprosuborkaleves
- Sopszka saláta: fetasajt, uborka,paradicsom, sült paprika
- Kjopolo: roston sültpadlizsán fokhagymával és dióval;
- Kebap szósszal: roston sült darált hús (általában sertés és marhahúsból).
A jellegzetes bolgár borokat érdemes megkóstolni, főleg a mediterrán területek vörös borai népszerűek.
Üzletek és árak: Az üzletek a nyári időszakban a tengerparti településeken akár este 21-22 óráig is nyitva tartanak. Nagyobb városokban hipermarketek is megtalálhatóak (pl. CBA, Billa, Metro), ahol rendkívül kedvező árakon vásárolhatunk. Bulgáriában rendkívül gazdag zöldség és gyümölcs választék fogad minket. Az üzletek árai a Magyarországon megszokottól 30-50%-kal olcsóbbak, és minden kapható. Az üdülőközpontokban az árak enyhén magasabbak, de még így is kedvezőbbek a hazai áraknál.
Borravaló: Elfogadott az összeg 10%-át borravalóként átadni, ha tetszett a szolgáltatás. Ennek érdekében a személyzet mindig törekszik a legtökéletesebb kiszolgálásra.
Tenger és tengerpart: A strandokat finom, aranyszínű homok borítja. A vízben veszélyes ragadozók és állatok nincsenek. Fürdőpapucs használata nem szükséges. A víz lassan mélyül és csak enyhén sós, ezért nem szükséges minden fürdés után zuhanyozni. A strandokon elhelyezett napernyőkért és nyugágyakért minden esetben fizetni kell (kb. 3,5 Euro/eszköz/nap - 2016-os árak). A vízi sportolási lehetőségek mindenhol adottak (jet-ski, víziejtőernyőzés, banán stb.) A legtöbb strandon vízi-mentőszolgálat működik, 17 óráig vannak szolgálatban.
Szállások: A szálláshelyek nagy többsége teljesen felújított vagy az elmúlt években épült. Kategóriától függetlenül előfordul, hogy a fürdőszobák zuhanyzósak és a vízelvezetés egy központi lefolyóval van megoldva. A jelen katalógusban szereplő szálláshelyek csillagokkal jelzett kategóriája megfelel a Magyarországon hivatalos besorolásnak. A szobabeosztást a szálláshely végzi minden esetben ez érkezés napján felszabaduló szobák függvényében. A szoba elhelyezkedésével kapcsolatos igényeiket szívesen továbbítjuk a szálláshely felé, de azok teljesüléséért garanciát nem vállalunk. A tengerre néző szobák fizikailag néznek a tenger irányába, egyes esetekben előfordulhat, hogy egyes elemek (pl. faágak) részben korlátozzák a panorámát. Néhány szálláshelyen a félpanzió a szálloda töltöttsége alapján svédasztalos vagy menüs. Általában az a főszabály, hogy elő vagy utószezonban, amikor kevés a vendég a szállodában akkor menü választásos az étkezés.
Apartmanok: Ha az olcsó éttermek ellenére mégis a főzőcskézést választjuk, akkor legalább az alapanyagot ne cipeljük Magyarországról (kivéve fűszerek). Bulgáriában könnyen és olcsóbban beszerezhetjük a szükséges élelmiszereket.
Turnusváltás: Budapesti és debreceni charterjáratunk szombati napokon közlekedik, az autóbuszunk pénteki napokon indul (szállás szombattól szombatig van, mivel kb. 24 óra az út Bulgáriába, így pénteken indul az autóbusz és következő hét vasárnap érkezik vissza Magyarországra) A turnustól eltérő váltásnap és időszak lekérésre megoldható, amennyiben csak szálláshelyet rendelnek meg Irodánktól.
All Inclusive ellátás: az így jelzett szállások esetében az árban benne foglaltatik a teljes ellátás. Ez tartalmazza a svédasztalos reggelit, ebédet, vacsorát. A főétkezések között általában a szálloda bárjai könnyebb ételeket, gyümölcsöket, süteményeket kínálnak. Szintén tartalmazza a térítésmentes italfogyasztást, ami helyi üdítőkre és helyi alkoholos italokra vonatkozik. Az egyes szállodák ezeken a szolgáltatásokon kívül egyéb kiegészítő szolgáltatásokat is kínálnak az All Inclusive ellátás keretében (pl. gyermek és felnőtt animáció). A szolgáltatásra való jogosultságot az érkezéskor kapott műanyag karkötővel igazolhatjuk. Az ilyen szállodák Albenában a legelterjedtebbek, de megtalálhatók Szt. Konsztantinban, Szveti Vlaszban, Naposparton és Neszebárban is. Az ellátás minőségével kapcsolatban óriási eltérések lehetnek szálloda és szálloda között, akár még azonos kategórián belül is. Ezért azt javasoljuk, hogy minden esetben kérdezzék tapasztalt munkatársainkat, hogy egy adott szálláshellyel kapcsolatban milyen visszajelzéseket kaptunk. Érdemes még elolvasni a weboldalon, adott szállodánál található utas véleményeket is.
Időeltolódás: +1 óra
Beutazási feltételek: Bulgária 2007. január 1-je óta az Európai Unió tagja, így magyar állampolgárok esetében érvényes magyar, kártya formátumú személyi igazolvánnyal is beléphetünk az ország területére. Szerbián való áthaladás esetén is a személyi igazolvány vagy útlevél szükség. Ideiglenes személyi igazolvánnyal nem lehet belépni Bulgáriába.
Az OTP bank automatáit Bulgáriában is megtalálják!
Egészségügyi előírások: Csapvíz egész Bulgária területén iható, de ajánlott inkább az ásványvíz fogyasztása. Napszúrás ellen védekezni kell.
Telefon: A magyar GSM előfizetők Bulgáriában három szolgáltató (M-Tel, Vivatel és a GloBul) közül választhatnak. Kihangosító nélkül vezetés közben Bulgáriában sem szabad mobilkészüléket használni.
Segélyhívószámok: Rendőrség: 166, mentők 150, tűzoltóság 160. A 112 nemzetközi segélyhívószámot is lehet hívni! A Bolgár Autóklub autómentő telefonszáma: 146.
Valamennyi utazás Bulgáriába >>
Látnivalók amennyiben rászánjuk az időt és nem csak a kitűnő, finom-homokos és igen népszerű bolgár tengerpartot célozzuk meg:
Szófia: a II. világháborúban szinte teljesen elpusztult. Az újjáépítés meglehetosen felemásan sikerült. A belváros rendkívül hangulatos, kávéházak és éttermek sorakoznak a rendezett sétálóutcákon kellemes kikapcsolódást nyújtva a tehetősebb helyieknek és a turistáknak. A külső kerületek a sztálinista korszak förtelmes stílusát követik, a 40 évvel ezelőtt emelt panelrengeteg a kosz és a szegénység világa. Jobb, ha ezeket a részeket csak a távolból csodáljuk. A belvárosban járva ne felejtsük el megtekinteni a Szvete Nedelja dómot, a Szent Péter templomot és a Nemzeti Történelmi Múzeumot. A belváros ellentétes oldalán van az Alexander Nevski templom, és a volt pártház, amely manapság szórakozóhelyeirol híres. Szófiától mindössze 10 kilométerre fekszik a Vitosa hegység, amely télen kedvelt síterep, nyáron pedig a túrázók célpontja. Inkább hétköznapon keressük fel, hétvégén ugyanis megrohamozzák a friss levegőre vágyó szófiaiak.
A Rila-hegység Bulgária legmagasabb hegysége, ha elég erősnek érezzük magunkat, vágjunk neki a majdnem 3000 méter magas csúcsoknak, nem fogjuk megbánni. A Rila kolostor megtekintése turisták ezreinek kötelező programja. Gyönyörű temploma 1200 vallási freskót és egy 36 bibliai jelenetet bemutató ikonosztázt rejt. A múzeumok a kolostor életének és a vallási kegytárgyaknak a bemutatása mellett megismertetik az érdeklődőket az ország hagyományaival is.
Veliko Tarnovo a legtöbb történelmi emlékkel büszkélkedhető bolgár város. A város szikláira épített fellegvárból és a nemrég felújított Nagyboldogasszony templom tornyaiból pazar kilátás nyílik a városra és a cárok valamikori lakóhelyének a romjaira.
Neszebár a Napospart legrégebbi települése, szűk, romantikus utcáin egy kiadós fürdőzés után kellemes sétákat tehetünk. Szinte minden utcájában lehet pici, egészben sült tengeri halat venni, érdemes megkóstolni. Nyáron a tengerpart, télen az ország belsejében található hegyek kínálnak remek lehetőségeket az aktív pihenést kedvelőknek. A legnagyobb síterepek Borovecben vannak, a sípályák itt novembertől áprilisig remek állapotban találhatók. A már említett Vitosa meglehetősen túlzsúfolt, a Rodope pályái pedig elég egyszerűen felszereltek.
Gasztronómia: A bolgár konyha leggyakrabban használt alapanyagai a hús, a burgonya, a bab és a tengerpart közelében a hal. Fenséges saláták várják a koleszterinszintre jobban odafigyelő turistákat. Nagyon vigyázzunk a vizespohárban felszolgált likőrökre, amilyen finomak, olyan alaposan tudják felkavarni az ember érzéseit. Reggelire általában kenyeret, sajtokat és finom helyi tejfölöket szolgálnak fel.
Ünnepek, rendezvények: négy nagy hivatalos ünnep van, az Újév, a Felszabadulás Napja (március 3.), a Cirill Írás Ünnepe (május 24.), és a Karácsony mellett rengeteg hagyományos népi ünnepet rendeznek Bulgáriában. A borászok tradicionális ünnepe a Trifon Zarezan február 14-én, amikor a bortermelők borral locsolják meg a tőkéket a nagyobb termés reményében. A Koprivstica Folklór fesztivál a világ egyik legnagyobb ilyen jellegű rendezvénye, 4 évente több mint 4000 versenyző gyűlik itt össze, hogy összemérje egymással tánc- és énektudását. Különös ördögűző fesztivál részesei lehetünk, ha elutazunk a 2 évente megrendezésre kerülő perniki fesztiválra. A gyönyörű rózsáiról híres karlovoi térségben minden év júniusának első vasárnapján rendezik a színpompás Rózsafesztivált.
Hiteles - angol nyelvű - információkat itt talál >>
Valamennyi utazási ajánlat Bulgáriába >>
Bulgáriai nyaralás foglalásához forduljon a Start Utazáshoz. Az utazási iroda elérhetőségeit megtalálja az oldal tetején.Konzuli félfogadási idő a szófiai magyar nagykövetség épületében:
Hétfőn – szerdán – pénteken: 9-11 óráig.
A nagykövetség az alábbi telefonszámokon érhető el munkaidőben:
Magyarországról: 00359-2-963-1135, 00359-1-963-1136, 00359-2-963-3143.
Bulgáriából: 963-1135, 963-1136, 963-3243.
A nagykövetség állandó ügyeletének mobil telefonszáma:
Magyarországról: 00359-88-813-080
Bulgáriából: 088-813-080
A nagykövetség konzuljának mobiltelefonszáma:
Magyarországról: 00359-88233156
Bulgáriából: 088-233-156
A Bulgáriába belépő külföldi állampolgárok, akik 48 óránál tovább tartózkodnak az országban, kötelesek a szálláshelyüket hivatalosan a lakhely szerinti rendőrkapitányságon bejelenteni. Szállodákban ez automatikusan történik, egyébként pedig a szállásadó kötelessége. A határon belépéskor mindenki kap egy statisztikai lapot, amelyet a határon kilépéskor bevonnak. A szálláshely bejelentését a helyi rendőrség ezen lapok alapján igazolja. Elmulasztása 100 USD-ig terjedő pénzbírság kiszabását vonja maga után. A 48 órát meghaladó bejelentés nélküli tartózkodás akár 1000 USD-ig terjedő pénzbírsággal járhat.
Bulgáriába gépkocsival történő belépéskor a nemzetközi gépkocsi-biztosítási kártya (zöld kártya) felmutatása kötelező. 2001. december 1-től az ország területére tranzit, vagy rövidebb tartózkodási céllal belépő külföldieknek is kötelező az egészségbiztosítás. (A teljes körű utasbiztosítás megkötését ettől függetlenül is feltétlenül javasoljuk.)
A bolgár határőrizeti szervek a gépjárművel belépő külföldi állampolgár útlevelébe regisztrálják a belépő gépjármű adatait is, ami azt jelenti, hogy kizárólag azzal a gépjárművel lehet elhagyni az országot, amellyel a belépés történt. Más gépjárművel, vagy a regisztrált gépjármű nélkül történő mindenfajta határátlépési kísérletet a bolgár határőrizeti szervek illegális gépjármű-importként kezelnek. Amennyiben valamilyen oknál fogva (baleset, meghibásodás, a gépkocsi eltulajdonítása, stb.) a határon történő kilépés mégis a regisztrált gépkocsi nélkül történik, előtte azt a helyi vámügyi szerveknél igazoltatni kell.
Bulgáriában megszüntették a helyszíni bírságot. Ez azt jelenti, hogy a gépjárműveket igazoltató hatósági személy szabálysértés megállapítása esetén köteles a pénzbírságról csekket kiállítani, amelyet a szabálysértő személynek nem helyben, hanem a legközelebbi pénzintézetnél kell befizetnie. Bármiféle helyszínen történő fizetési kötelezettség kirovása jogtalan.
Akinek Bulgária területén ellopták az autóját, annak a következőképpen kell eljárnia a problémamentes hazautazás érdekében:
- A káreset helyszínén illetékes Rendőrkapitányságon bejelentést kell tenni a történtekről, ahol jegyzőkönyvet vesznek fel, és erről igazolást adnak ki.
- A kerületi Ügyészségtől igazolást kell beszerezni a Rendőrkapitányságon tett bejelentésről.
- A 2. pontban említett ügyészségi igazolás hitelesítése a Legfőbb Ügyészségen, Szófiában történik.
- A Legfőbb Ügyészség által hitelesített igazolással jelentkezni kell a fővárosi, vagy megyei Vám Parancsnokságon, ahol két eljárás közül lehet választani:
E KETTŐ VALAMELYIKÉNEK HIÁNYÁBAN BULGÁRIA NEM HAGYHATÓ EL!
Külföldi állampolgárok korlátozás nélkül vihetnek be levát, vagy külföldi valutát Bulgáriába, de az 500 leva, vagy az annak megfelelő külföldi valuta feletti összegről írásban kell nyilatkozniuk (1 EU = 2 BGL). Kilépésnél 5000 leva, vagy annak megfelelő valuta szabadon kivihető, 5000 és 20.000 leva közötti összeg esetén írásban kell nyilatkozni, igazolva a pénz eredetét (pl. a belépésnél kitöltött nyilatkozattal). A 20.000 levás határt meghaladó összeg esetén pedig a Bolgár Nemzeti Bank engedélyét kell kérni. Készpénzt bankjegykiadó automatáknál célszerű felvenni. Az automaták a tengerparti üdülőhelyeken is megtalálhatók. Utcán történő pénzváltás nem ajánlott.
Az utasforgalomban vámmentesen vihető be a szokásos személyi használatú tárgyakon kívül 200 db cigaretta, vagy 50 db szivar, vagy 25 dkg dohány, 1 liter égetett szeszesital, 2 liter 22 % alatti alkoholtartalmú ital, 2 liter bor, 0,5 kg kávé, vagy 20 dkg neszkávé, 10 dkg teafű, vagy 4 dkg granulált tea, 50 ml parfüm, 250 ml kölni, 37 gr arany és 300 gr ezüst ékszer, valamint 100 USD értékű ajándék (melynek értékét számlával igazolni kell). A fenti értékhatárt meghaladó mennyiségű ékszert a vámnál be kell jelenteni, és meglétét kilépéskor ellenőrzik.
Útlevél (személyazonosságot igazoló okmány) elvesztésekor, a Külföldiek Adminisztratív Ellenőrző Hivatalától (Szluzsbata za adminisztrativen kontrol na csuzsdencite) igazolást kapnak a jegyzőkönyv felvételéről.
Az útlevelet helyettesítő okmányért a nagykövetség konzuli részlegéhez kell fordulni. (Lásd. alul)
Tudnivalók gépkocsival utazók részére:
A 2003. évi idegenforgalmi szezonban is gyakoriak a gépkocsi-lopások, különösen a külföldi rendszámú személygépkocsik eltulajdonítása. A nyaralás zavartalansága érdekében javasoljuk a repülőgéppel, vonattal, autóbusszal történő utazást!
Belépéskor a határon fizetendő autópályadíj kilométerenként 0,10 USD, de minimum 5 USD (Bulgáriában ugyanis az autópályákon nincsenek kapuk, és matricás rendszer sem működik).
Az autóutak használatáért az autópályadíj felét kell fizetni.
A fenti címeken a Kalotina (jugoszláv határ) – Szófia-Kulata (görög határ) útvonalon személygépkocsira nem kell díjat fizetni. A Kalotina-Szófia-Plovdiv-Szvilengrad (görög-török határ) útvonalon fizetendő díj: 15 USD.
Amennyiben az országból való kilépéskor a fenti díjak kifizetésének igazolását kérik, és azt nem tudják igazolni, 50 USD büntetést róhatnak ki.
Az útmenti parkolók és pihenőhelyek használatáért – ugyancsak belépéskor – 2 USD a fizetendő díj.
A Rusze-Giurgiu Duna-hídon történő áthaladás díjai:
Komphasználati díjak: Vidin-Calafat
Orjahovo-Becket
Fenti díjakon kívül a belépéskor a jármű fertőtlenítéséért (a fertőtlenítő vályún történő áthaladásért) 2 USD-t kell fizetni.
Az autós turisták ne aludjanak az autóban, általában kerüljék az éjszakai autózást, értéktárgyakat, autós táskát, stb. napközben se hagyjanak ellenőrizetlenül a gépkocsiban!
A bolgár rendőrség központi segélyhívó száma: 166, a mentőké 150, a tűzoltóságé 160. A belépő külföldiek a határállomásokon a rendőrség hívószámait idegen nyelveken ismertető tájékoztató füzeteket kapnak.
Autómentő telefonszáma: 91-146
A rendőrök egyenruhája kék színű, de a közlekedési rendőrök kiegészítésként sárgás-zöldes fényvisszaverő mellényt viselnek.
A közlekedési rendőrség (KAT) személygépkocsijain a különleges megkülönbözető jelzést (kék lámpa) a szélvédő felső részénél, annak teljes szélességében helyezték el.
Háromféle utcai telefon üzemel Bulgáriában:
A megfelelő kártyákat és zsetonokat újságárusító pavilonokban, üzletekben, stb. lehet megvásárolni.
Bulgária Időjárás, éghajlat
Az ország többi területéhez képest a tengerpart éghajlata az enyhébb, ez a partszakasz nem sorolható a mediterrán éghajlatúak közé. Ez által viszont főleg a fehérebb bőrűek kedvelik a bolgár partokat, hiszen itt a nap messze nem éget annyira, mint például az Adrián.
Ahogyan nálunk is a legforróbb időszaknak a júliustól augusztusig tartó időszak számít, azonban itt még szeptemberben is kellemes meleg idő van. Dél-Bulgáriában a nyári hőmérséklet 27-35 oC körül mozog.
Természetesen különbség az északi és déli területek között is van, így értelemszerűen az északi részeken hűvösebb szokott lenni az idő. A tenger vízének hőmérséklete hűvösebb a mediterrán partvidékekhez képest, de a meleg áramlatoknak köszönhetően nyáron általában 23-25 fok között van. Mediterrán növényzetet a díszítéseken kívül ne keressünk, itt ugyanis a 0 és 7oC közötti hideg telet ezek a növények nem élnék túl. A tavasz és az ősz kellemesen enyhe, bár ekkor esik a legtöbb csapadék (május, október, november).