Eleddig ötféle sztpát számoltam össze. (Ha lesz még, frissítem a bejegyzést.) A nepáli és tibeti sztúpákon túl Bhutánnak is van egy csortennek nevezett saját változata. A csorten leginkább egy régi otthoni transzformátor házra hasonlít, sima függőleges, a szélességnél magasabb falakkal, a falakon jócskán túlnyúló, lapos sátortetővel, és körbefutó bordó csíkkal. A legkisebbek méterszer méteres alapterületűek és két méter magasak, a legnagyobb,amit láttam 5x5 méteres alpterületű lehetett és 6-7 méter magas.
Paro és Thimphu között Chhuzomnál, a Paro és a Thimphu folyó összefolyásánál láttam, hogy három különbözdő sztúpa is állt egymás mellett. Ennek az oka, hogy ahol a két folyó összefolyik három hegy is van egy helyen, ami nagyon rossz, mert a gonosz szellemek szeretnek ilyen helyeken lógni. Ezért kell három, különböző sztúpa is, hogy kicsit kellemetlenebbé tegye a helyet az ártó szellemeknek. A csortenek közül egy volt, ami kicsit másnak tűnt, mint a többi. Útban Punaka felé a Chimi Lhakhang, Temékenység templomnál áll egy sztúpa, aminek feketére van festve az alja. Ennek az oka állítólag, hogy egy démon van eltemetve a sztúpa alatt.
A negyedik féle tulajdonképpen két, egymás folytatásába épített fal, ami körül körbe-körbe mennek, lehetnek benne imamamlok, vagy akár egy rendes sztúpa. Annyira nem hasonlít, hogy soha nem mondanánk meg, hogy ez ténylegesen sztúpa. Az idegenvezető szerint ez bhutáni specialitás, de én biztos vagyok benne, hogy láttam ilyet Csinghajban, Kínában.
Az ötödikről is csak véletlenül derült ki, hogy micsoda. Megintt csak az idegenvezető szerint, csak egy darab van belőle az országban. Olyan alakja van, mint egy hordónak, durva , fehérre meszelt kőből épült, és hátul van egy felvezető lépcső, ott lakik a gondnok.