Az idény nyáron Bodrumot választottuk a nyaralás kiinduló állomásának. A tavaly a két hetet - a gyerekek kedvéért - egy tengerparti szállodában töltött egy hetes pihenésre és - a saját örömünkre egy egy hetes kappadókiai utazásra, városnézésre osztottuk. Tekintettel arra, hogy a korábbi években sikerült összeegyeztetni a felnőtteknek szóló programokat a gyerekek örömével (ez jellemzően tengerparti fürdést és homokozást jelent) megpróbáltuk a kezdeti passzív időszakot lerövidíteni és a tengerpartozást az összekötő programként a városlátogatások közé beiktatni.
Törökország nyugati és dél-nyugati tengerpartjai (Kis-Ázsia) nagyon érdekes terület. Az ie. 7. század és a Kr.u. 14. század között a Földközi-tenger medencéjének egyik legvirágzóbb területe, kiterjedt kereskedelemmel, erős városállamokkal, remekül szervezett államszövetségekkel, és ebből fakadóan a rengeteg az utókorra hagyott emlékkel, ergo látnivalóval. Ehhez társul még a mai Törökország az egyik kedvenc úti célunk rég óta (a második nagy utazásom pont 20 évvel ezelőtt is Törökországba vezetett).
Az utazást tehát Bodrumban kezdtük. Az idén Budapestről van charter járat Bodrumba. A repülőtérről taxival jöttünk a szállodáig. Jó 50 kilométer, repülőtéren a taxisok táblája szerint a díj 47 EUR. Biztos lehetett volna faragni rajta, de nem volt kedvünk a két gyerekkel és a csomagokkal alternatív megoldásokon veszkődni, meg egyébként sincs túl sok ismeretünk a környékről, ezért a taxit választjuk, a meghirdetett áron.
Egy remek szállodát sikerült találni, nagyon közel Bodrum belvárosához, a tengerparton. A belváros közúton jó fél órára van a szállodától, de a szállodánál is megálló vízitaxival egy BKV jegy árának 2/3-ába kerül és 6 perc mindössze a távolság. A szállodának (Mavi Hotel a nevet) van egy medencéje és sziklás partja. Az öbölben lévő többi szállodának van homokosos partja, ami nem az igazi a gyerekeknek, de a szálloda személyzetének egybehangzó véleménye szerint ebben az öbölben a legtisztább a víz.
Bodrum igazi pezsgő nyaralóváros, nagyon sok időeltöltő lehetőséggel. A város középpontjában egy - a rodoszihoz hasonlatos - johannita vár és a jachtkikötő van. A város maradék részét sétáló utcák foglalják el, a szokásos turista városokra jellemző boltokkal, kávézókkal, éttermekkel. Esténként a város főutcái szinte alig járhatóak a hömpölygő tömegtől.
Bodrum, Saint-Tropez-hez hasonlóan, a jachtélet központja. Annyi és akkora hajókat kevés helyen lehet látni máshol, nekem legalábbis nem nagyon volt tapasztalatom benne. A szállodával szemben az öböl közepén rendszeresen horgonyoztak 80-100 méteres óriás jachtok.
Négy napig vagyunk Bodrumban, ezt az időt pihenéssel és pancsolással töltjük, utána autót bérlünk és irány Marmaris, Fethiye, Ölü Deniz, Mira környéke, és a látottaktól függően visszamegyünk az Égei-tenger partvidékére megnézni Ephesost és Kushadashi környékét.