A divat Milánó - A város, amely egybeforrt a divattal
Ablak a Világra - Utazási magazin
A divat Milánó - A város, amely egybeforrt a divattal
Az észak olasz település neve mára egybeforrt a divattal, ám a stílus fővárosa a múlt szépségeivel eggyé forrva vált feledhetetlenné.
A Duomo metrómegálló a város egyik nagy találkozási pontja; helyiek és turisták nyüzsögnek a téren, miközben galambok tucatjai repkednek a fejük fölött. A lépcsőn felérve a II. Viktor Emánuel-szoborral találjuk szembe magunkat, melynek tekintetét követve, pillantásunk a világ negyedik legnagyobb katedrálisára vetül. A milánói dóm 40 ezer fős befogadóképességével méltán bűvöli el az erre járót; 135 darab magasabb-alacsonyabb csúcsa és 3200, főként a tetőt és homlokzatot díszítő szobra páratlan látnivaló. A főoltár feletti boltozata egy ereklyét, mégpedig egy szöget rejt, amelyről azt tartják, hogy Krisztus keresztjéből származik. Innen néhány lépcső vezet le a kriptába, és emellett egy egyházi kincseket kiállító tárlatot is megtekinthetünk a dómban.
A város másik leghíresebb építménye a II. Viktor Emánuel passzázs, amelyet a helyiek gyakran csak „Milánó szalonjának” neveznek. Milánó legjava tárul itt a szemünk elé: Louis Vuitton, Gucci, Prada szebbnél szebb kirakatai és felső kategóriás éttermek kísérik végig az utunkat, egészen a Piazza della Scaláig. Leonardo da Vinci szobra mellett elhaladva állunk meg a világhírű Scala előtt. A legendás operaház maga a beszélő történelem; olyan művészek mutatták itt be darabjaikat, mint Rossini, Bellini, Giuseppe Verdi és Richard Wagner.
A Santa Maria delle Grazie templomhoz tartozó kolostor ebédlőjének falára festett Leonardo da Vinci Utolsó vacsoráját, internetes foglalás nélkül szinte lehetetlen megtekinteni. A Castello Sforzesco, mely a 15. században, eredetileg védelmi célból épült, később azonban hercegi székhellyé vált. Ma hatalmas termeiben múzeumok és különböző kiállítások működnek. Az Antik Művészetek Múzeumában feltétlenül látogassunk el Michelangelo befejezetlen művéhez, a Rondanini Pietàhoz, melyen élete utolsó napjáig dolgozott. Az épületóriás gyönyörű kerteket ölel körbe, ahol szép időben, két múzeum között kellemes megpihenni.
A tárlatokkal végezve a kastély hátsó kijáratán távozzunk, hogy a gyönyörű, hatalmas Parco Sempionéba, Milánó egyik legnagyobb parkjába jussunk. A távolban magasodik az Arco Sempione, a Napóleon által, még 1807-ben emelt diadalív. Rövid sétával elérhetjük a 108 méter magas tornyot, amelyre felmászva élvezhetjük a tökéletes, az este leszálltával immár kivilágított panorámát. De talán még ennél is izgalmasabb, ha este, a Piazza del Duomón, a II. Viktor Emánuel-szobor lépcsőjén ülve gyönyörködünk a hatalmas székesegyház kivilágított ablakaiban.
Forrás: Az Utazó magazin